Strona 1 z 11


6 Wrz 2000, 07:42
Macieii

Witam,

Tak sobie czytalem przed chwila watek nt. ustepowania drogi (LUDZIE nauczcie
sie... itd) tudziez wyprzedzania z prawej strony. I przyszla mi do glowy
pewna mysl. Otoz, KD art. 24.8 dopuszcza wyprzedzanie na jezdni
JEDNOKIERUNKOWEJ z prawej strony. Czyli, wyprzedzanie z prawej strony
dopuszczalne jest na KAZDEJ drodze skladajacej sie z 2 jezdni (autostrada,
Gierkowka etc) - niezaleznie od ilosci pasow tudziez terenu niezabudowanego
czy zabudowanego.
Co Wy na to ?

Pozdrawiam
Maciek




6 Wrz 2000, 07:58
Macieii

Otoz, KD art. 24.8 dopuszcza wyprzedzanie na jezdni
JEDNOKIERUNKOWEJ z prawej strony.



...KD art. 24.10...

M.


6 Wrz 2000, 08:47
Jarek S.

Witam,
Co Wy na to ?



Niestety nie jest to do konca prawda, na autostradzie nie mozna wyprzedzac z
prawej strony, jesli nie ma tam 3 pasow w jedna strone... poza tym jest to
niebezpieczne na autostradzie, wyobraz sobie zapieprzac 160 prawym pasem a
tu nagle gostek ktorego wyprzedzamy zjezdza nam na prawo, bo za nim tez chce
wyprzedzic, czysto odruchowo gosc zjezdza i nie patzy sie w prawe lusterko
tylko we wsteczne....
A jeszcze inaczej to jest tak, w terenie zabudowanym mozna wyprzedzac z
prawej jesli sa 2 pasy, poza terenem zabudowany 3.

Jarek


6 Wrz 2000, 08:52
J.F.


Tak sobie czytalem przed chwila watek nt. ustepowania drogi (LUDZIE nauczcie
sie... itd) tudziez wyprzedzania z prawej strony. I przyszla mi do glowy
pewna mysl. Otoz, KD art. 24.8 dopuszcza wyprzedzanie na jezdni
JEDNOKIERUNKOWEJ z prawej strony. [...]
Co Wy na to ?



Ze chyba nie powinnismy wprowadzac nowyc=h zwyczajow - jedziemy
lewa, wyprzedzamy po prawej, potem np barierka na drodze znika,
to zamieniamy sie rolami ...

Powyzszy przepis poza tym wcale nie kasuje obowiazku kierowcy poruszania
sie przy prawej krawedzi - tylko daje mozliwosc ominiecia zawalidrogi.
Bo jak ci sie trafi traktor jadacy szerokim pasem przy podwojnej
ciaglej - to w zasadzie nie wolno ci go wyprzedzic mimo ze masz miejsce.
Jedz grzecznie 20...

J.




6 Wrz 2000, 09:03
Aquarius

Poza terenem zabudowanym muszą być przynajmniej trzy pasy ruchu.
Piotrek

6 Wrz 2000, 09:08
MaciejP

Witam

Niestety nie jest to do konca prawda, na autostradzie nie mozna wyprzedzac
z
prawej strony, jesli nie ma tam 3 pasow w jedna strone



a czy autostrada nie sklada sie przypadkiem z dwoch jezdni
jednokierunkowych - na ktorych to jezdniach jednokierunkowych mozna
wyprzedzac z obydwu stron bez wzgledu na ilosc pasow

[ciach niebezpieczne manewry]

racja


6 Wrz 2000, 09:10
MaciejP

Witam

Poza terenem zabudowanym muszą być przynajmniej trzy pasy ruchu.



ale nie na jezdni jednokierunkowej

6 Wrz 2000, 09:16
rafal

A jeszcze inaczej to jest tak, w terenie zabudowanym mozna wyprzedzac z
prawej jesli sa 2 pasy, poza terenem zabudowany 3.

Jarek



Jeżeli jezdnia drogi dwujezdniowej to droga jednokierunkowa (a raczej tak
jest)  to nie masz racji -  wg KD na jezdni jednokierunkowej możliwe jest
wyprzedzanie z prawej strony ZAWSZE (dodatkowy warunek: muszą być wyznaczone
pasy ruchu).
Zapis o 2-ch i 3-ch pasach dotyczy jezdni dwukierunkowej.
Tyle o tym przepisy.
Oczywiście nie polecam wyprzedzania z prawj (poza wyprzedzaniem skręcającego
w lewo) - nalezy tego zdecydowanie unikać bo jest cholernie niebezpieczne.
Ale nie oznacza to iż jest zabronione.


6 Wrz 2000, 09:25
Michal Jankowski


na autostradzie nie mozna wyprzedzac z prawej strony, jesli nie ma
tam 3 pasow w jedna strone...



Nieprawda.

  MJ


6 Wrz 2000, 09:26
Michal Jankowski


Poza terenem zabudowanym muszą być przynajmniej trzy pasy ruchu.



Nieprawda. Na JEZDNI - nie DRODZE, tylko JEZDNI - jednokierunkowej
wystarcza dwa pasy ruchu w jedna strone.

  MJ


6 Wrz 2000, 10:53
Macieii

Poza terenem zabudowanym muszą być przynajmniej trzy pasy ruchu.
Nieprawda. Na JEZDNI - nie DRODZE, tylko JEZDNI - jednokierunkowej
wystarcza dwa pasy ruchu w jedna strone.



No wlasnie. W KD nie ma wprost definicji jezdni, pojawiaja sie natomiast
definicje posrednie - autostrada / droga ekspresowa ma jedna lub dwie
JEZDNIE. Jezeli dwie, to kazda z nich jest JEDNOKIERUNKOWA, a skoro tak, to
mozna na nich wyprzedzac z prawej strony ????

A moze definicja jezdni pojawia sie gdzies indziej ???

Maciek


6 Wrz 2000, 17:05
RoMan Mandziejewicz





 M Tak sobie czytalem przed chwila watek nt. ustepowania drogi (LUDZIE
 M nauczcie sie... itd) tudziez wyprzedzania z prawej strony. I przyszla mi do
 M glowy pewna mysl. Otoz, KD art. 24.8 dopuszcza wyprzedzanie na
 M jezdni JEDNOKIERUNKOWEJ z prawej strony. Czyli, wyprzedzanie z prawej
 M strony dopuszczalne jest na KAZDEJ drodze skladajacej sie z 2 jezdni
 M (autostrada, Gierkowka etc) - niezaleznie od ilosci pasow tudziez terenu
 M niezabudowanego czy zabudowanego. Co Wy na to ?

A my na to, że Kolumb odkrył Amerykę bardzo dawno temu.


7 Wrz 2000, 03:33
Macieii

A my na to, że Kolumb odkrył Amerykę bardzo dawno temu.



Tyle, ze na poczatku myslal ze to sa Indie. Jak widac z niektorych
odpowiedzi na tego maila tudziez z pobieznej sondy przeprowadzonej wsrod
moich znajomych, malo kto zdaje sobie sprawe z istnienia tego przepisu....

Pozdrawiam
Maciek


7 Wrz 2000, 03:46
MaciejP

Witam

A my na to, że Kolumb odkrył Amerykę bardzo dawno temu.

Tyle, ze na poczatku myslal ze to sa Indie. Jak widac z niektorych
odpowiedzi na tego maila tudziez z pobieznej sondy przeprowadzonej wsrod
moich znajomych, malo kto zdaje sobie sprawe z istnienia tego przepisu....



dobra uwaga - ale moze i dobrze, ze go nie znaja


7 Wrz 2000, 04:49
Jakub Hojnacki


Tyle, ze na poczatku myslal ze to sa Indie. Jak widac z niektorych
odpowiedzi na tego maila tudziez z pobieznej sondy przeprowadzonej wsrod
moich znajomych, malo kto zdaje sobie sprawe z istnienia tego przepisu....



Tylko, że ten przepis jest nieco kulawy, bo nie ma w kodeksie jawnej
definicji jezdni jednokierunkowej. Można sobie taką definicję dośpiewać
korzystając z definicji jezdni, dobrze byłoby żeby jednak faktyczna
definicja jezdni jednokierunkowej pojawiła się tam faktycznie.
Wtedy może więcej ludzi zajarzyłoby o co w tym wszystkim chodzi.

JHJ

  _/_/_/ _/  _/ _/_/_/ Jakub Hojnacki

_/  _/ _/  _/ _/  _/ http://jhj.ckp.pl
_/_/  _/  _/  _/_/  ICQ: 29210806


7 Wrz 2000, 05:32
Macieii

Tylko, że ten przepis jest nieco kulawy, bo nie ma w kodeksie jawnej
definicji jezdni jednokierunkowej. Można sobie taką definicję dośpiewać
korzystając z definicji jezdni, dobrze byłoby żeby jednak faktyczna
definicja jezdni jednokierunkowej pojawiła się tam faktycznie.
Wtedy może więcej ludzi zajarzyłoby o co w tym wszystkim chodzi.



Masz racje. Tez szukalem w KD definicji jezdni, jedyne co znalazlem to
posrednie wskazowki w definicjach autostrady i drogi ekspresowej (drogi
jedno i dwujezdniowe).

Pozdrawiam
Maciek


7 Wrz 2000, 05:37
MaciejP

Witam

[...]

Tylko, że ten przepis jest nieco kulawy, bo nie ma w kodeksie jawnej
definicji jezdni jednokierunkowej. [...]



zapominasz o znakach


7 Wrz 2000, 06:54
Jakub Hojnacki



[...]
Tylko, że ten przepis jest nieco kulawy, bo nie ma w kodeksie jawnej
definicji jezdni jednokierunkowej. [...]
zapominasz o znakach



Nie zapomniałem.
Rzeczywiście możnaby się na nich oprzeć ale np. na gierkówce nie ma ich
wszędzie, a teoretycznie musiałyby być po każdym skrzyżowaniu. I co z tym
zrobić? Na kawałku możesz wyprzedzać z prawej, potem nie, potem znowu, itp.
Na innych drogach się nie przyglądałem.

JHJ

  _/_/_/ _/  _/ _/_/_/ Jakub Hojnacki

_/  _/ _/  _/ _/  _/ http://jhj.ckp.pl
_/_/  _/  _/  _/_/  ICQ: 29210806


8 Wrz 2000, 02:41
Krzysztof Lyzwa


Tylko, że ten przepis jest nieco kulawy, bo nie ma w kodeksie jawnej
definicji jezdni jednokierunkowej.

Masz racje. Tez szukalem w KD definicji jezdni, jedyne co znalazlem to
posrednie wskazowki w definicjach autostrady i drogi ekspresowej (drogi
jedno i dwujezdniowe).

Pozdrawiam
Maciek

W starym Kodeksie byla taka definicja. Komu przeszkadzala i kiedy zostala
usunieta - nie mam pojecia. Moze ustawodawca doszedl do wniosku, ze "kon
jaki jest, kazdy widzi".

Krzysztof


12 Wrz 2000, 06:18
Rafał 'Saszka' Smater


Nieprawda. Na JEZDNI - nie DRODZE, tylko JEZDNI - jednokierunkowej
wystarcza dwa pasy ruchu w jedna strone.
No wlasnie. W KD nie ma wprost definicji jezdni, pojawiaja sie natomiast

Dział I, art. 2, p. 1.5.
"Jezdnia - część drogi przeznaczona do ruchu pojazdów". Jeśli to jest "nie
wprost", to ja przepraszam...

saszka


12 Wrz 2000, 06:18
Rafał 'Saszka' Smater


Poza terenem zabudowanym muszą być przynajmniej trzy pasy ruchu.

Dziad swoje, baba swoje. Przeczytaj jeszcze raz kodeks, skupiając się na
definicji jezdni (art. 1, p. 1) oraz z całym oddziałem 6 (wyprzedzanie),
szczególnie p.10.1

saszka


12 Wrz 2000, 06:22
Rafał 'Saszka' Smater


Niestety nie jest to do konca prawda, na autostradzie nie mozna wyprzedzac
z
prawej strony, jesli nie ma tam 3 pasow w jedna strone... poza tym jest to

Niestety nie jest to do końca prawda, na autostradzie _MOŻNA_  wyprzedzać z
prawej strony nawet jeśli są tam tylko dwa pasy ruchu w jedną stronę. Art 24
p. 10.1 PoRD.
niebezpieczne na autostradzie, wyobraz sobie zapieprzac 160 prawym pasem a
tu nagle gostek ktorego wyprzedzamy zjezdza nam na prawo, bo za nim tez
chce
wyprzedzic, czysto odruchowo gosc zjezdza i nie patzy sie w prawe lusterko
tylko we wsteczne....



To jest zupełnie inna sprawa, zresztą wynikająca z głupoty i nieznajomości
kodeksu przez zjeżdżającego.
A jeszcze inaczej to jest tak, w terenie zabudowanym mozna wyprzedzac z
prawej jesli sa 2 pasy, poza terenem zabudowany 3.



A jeszcze inaczej to jest tak, że niekoniecznie.

saszka



Strona 1 z 11


Podobne tematy

Kierunkowskaz podczas wyprzedzania
Wyprzedzanie furmanki na zakręcie
Wyprzedzanie na ciągłej i na przejściu.
Wyprzedaż diesli?
Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie
Łańcuchy śniegowe /przeciwpoślizgowe/ z innej strony.
Projekty strony p.m.s.
Wyprzedzanie z prawej
Ochrona - to już przegięcie
Gdzie dywanik gumowy na wymiar ?
  • narty tarnow
  • vergleichende methode
  • centrum handlowe w olsztynie
  • sredniowiecze podzial barok
  • pawel gorski swift
  • Kolekcja wypowiedzi z for dyskusyjnych / Indeks